Fényképek Tarpa Nagyközség hivatalos oldala bejegyzéséből 1975-ben a tarpai Nagy-hegyen pinceásás közben egy honfoglalás kori – több mint ezer éves – sírt találtak. Valószínűnek tűnt, hogy a sír nem magányos, azaz egy temetőre akadtak. A feltételezést megerősítendő 2012-ben a nyíregyházi Jósa András Múzeum munkatársai kutatásokat végeztek a lelőhelyen. Egy lovas, fegyveres, igen gazdag viseletű harcos sírja került elő. Kaftánját, övét aranyozott ezüst veretek díszítették; ráadásul még két ezüstgyűrűje is volt.
Az ásatás 2013‒14-ben folytatódott. Három lovas sír látott napvilágot: zablával, kengyellel. Az egyik fiatal fiú sírjából teljes övgarnitúrát sikerült kiemelni, míg egy férfit szablyával, nyíltegezzel és sajátos módon továbbá a korszakban ritkaságnak számító lelettel, egy sarlóval temettek el. Mindez arról tanúskodik, hogy a hegyen egy kis fegyveres határőr-határellenőrző szerepet betöltő közösség tagjait temették el.
Az ásatások aktív résztvevője volt Ábrán András - akit Zoárd kapitány néven is ismerhetünk - még akkor elhatározta, hogy készít egy jelfát, amely a honfoglaláskori síroknak állít emléket a hegycsúcson. A vöröstölgyfa, amelyből készült, évekig száradt, de idén a "harcos" kapitány elkészítette és helyére kerülhetett.
Az átadó ünnepségen vendégeink voltak az ásatások egykori résztvevői, a Jósa András Múzeum munkatársai, köztük Jakab Attila régész és Németh Péter nyugalmazott múzeumigazgató, továbbá Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő, Baracsi Endre a megyei önkormányzat alelnöke és természetesen a jelfa készítője: Ábrán András, aki kedves feleségével korhű honfoglaláskori öltözékben, felfegyverkezve érkezett hozzánk.
Mindenkinek köszönjük a közreműködést, ismét újabb értékkel gazdagodott Tarpa. ... See more